Home » Zdrowie

Cellulit – zmora wielu kobiet, jak z nim walczyć?

Submitted by admin on środa, 1 Wrzesień 2010
Cellulit – zmora wielu kobiet, jak z nim walczyć?

Jak powstaje cellulit?

Przerażająca skórka pomarańczowa, cellulit to problem, który dotyka wiele kobiet. W komórkach gromadzą się zanieczyszczenia, co powoduje powiększenie się tkanek tłuszczowych. Na powierzchni skóry pojawiają się widoczne wgniecenia.

Cellulit zwany też skórką pomarańczową to gromadzenie się głęboko w skórze właściwej oraz w tkance łącznej nadmiernej ilości tłuszczu i związanych przez niego produktów przemiany materii i wody. Powstaje obrzęk; następuje degeneracja komórek skóry oraz zakłócenie funkcjonowania sąsiednich tkanek, cyrkulacji krwi i limfy. Zostaje zwolniony proces komórkowej przemiany materii, skóra traci swą elastyczność, staje się wiotka, nierówna i gąbczasta.

Zmiany te wywołane są zaburzeniami przemiany materii w podskórnej tkance tłuszczowej: to w jej komórkach gromadzi się woda i produkty odpadowe przemiany materii – powoduje to pęcznienie komórek tłuszczowych. Równocześnie tkanka łączna coraz słabiej zaopatrywana jest w składniki pokarmowe – staje się ona luźniejsza, gąbczasta, przez co słabnie jej funkcja podporowa i łącząca.
Skórka pomarańczowa pojawia się często po zbyt intensywnych kuracjach odchudzających. Przy niedostatecznej podaży pełnowartościowego białka zanika tkanka mięśniowa nie zapewniając właściwej przyczepności tkance łącznej. Tkanka łączna bardzo luźno otacza wówczas poszczególne włókna mięśniowe. W tej sytuacji nie jest ona w stanie dobrze wypełniać swoich zadań. Skóra rozluźnia się, a na jej powierzchni pojawiają się wypukłości i dołki, pogłębia się cellulit.

Badania które zostały przeprowadzone w klinice w Niemczech przez dr. Horst Frank i Dr Brigit Moss -tytuł badań „wpływ treningu wibracyjnego na cellulit” wskazują, że regularne ćwiczenia na urządzeniu Power Plate eliminują cellulit. Wibracje układu limfatycznego powodują usunięcie zanieczyszczeń z tkanek. Skóra staje się gładsza i jędrniejsza. Regularny trening na Power Plate powoduje zanik komórek tłuszczowych. Dodatkowo zwiększa on wytwarzanie kolagenu, poprawia pracę układu limfatycznego, skoncentrowanie spala tkankę tłuszczową, ujędrnia skórę i poprawia jej koloryt.