Home » Zdrowie

Trening wibracyjny na Power Plate buduje tkankę kostną

Submitted by admin on środa, 1 Wrzesień 2010
Trening wibracyjny na Power Plate buduje tkankę kostną

Badania wykazują, że trening  wibracyjny na Power Plate może być odpowiedzią na osteoporozę: zwiększa mineralną gęstość kości, wzmacnia mięśnie i dodaje energii oraz prowadzi do zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej u kobiet po menopauzie.

Jest to streszczenie wyników badań opublikowanych w Journal of Bone and Mineral Research Autorzy: Sabine Verschueren, Machteld Roelants, Christophe Delecluse, Stephan Swinnen, Dirk Vanderschueren i Steven Boonen z Datholieke Universiteit Leuven, Belgium.

Wpływ 6-miesięcznego treningu z wibracją całego ciała na gęstość kości biodrowej, silę mięśni i zachowanie postawy u kobiet po menopauzie: pilotażowe badania losowo wybranych podmiotów.


Wnioski:

Trening z wibracją całego ciała – przeprowadzony na urządzeniu Power Plate – prowadzi do znacznego wzrostu gęstości kości w okolicy biodra (1,5%), jak również do zwiększenia siły mięśni i zachowania postawy u kobiet po menopauzie.

Wyniki tych badań prezentują rewelacyjne rozwiązanie odwiecznego problemu w naszej starzejącej się populacji: osteoporozy, utraty prawidłowej postawy i równowagi,  często trudno zrastających się złamań kości w wyniku upadku i niepełnego powrotu do zdrowia. Jako, że średnia wieku populacji świata zachodniego rośnie, stajemy w obliczu rosnącej epidemii osteoporozy. Każdego roku miliony ludzi cierpi w wyniku złamań kości spowodowanych wczesną utratą tkanki kostnej. W tym roku jedna na trzy kobiety i jeden na ośmiu mężczyzn będą cierpieć z powodu osteoporozy. W USA 2,8 mln ludzi (w tym 80% kobiet) cierpi na utratę tkanki kostnej; 1 mln spośród nich zostało zdiagnozowanych, podczas gdy 1.8 mln nie jest nawet świadomych zmniejszającej się gęstości mineralnej kości (BMD).

Wstępne badania nad treningiem z wibracją całego ciała wykazały przyrost sił u testowanych podmiotów. Wibracja całego ciała prowadzi do podświadomego skurczu mięśni z częstotliwością 30 do 50 razy na sekundę, co daje wspaniały wynik treningu nawet jeśli się tylko stoi na platformie.

PP_dla_kazdego1

Badaniom poddano trzy grupy:

90 pacjentek – kobiet po menopauzie w wieku od 58 do 70 lat – podzielono na trzy grupy testowe.

1.  Grupa poddana wibracji całego ciała trenowała 3 razy na tydzień na maszynie Power Plate w sesjach nie dłuższych niż 30 minut. Uczestniczki wykonywały statyczne i dynamiczne ćwiczenia na górną część nóg i okolicę bioder, takie jak przysiady (jeden z tych ruchów, które pozwalają usiąść na krześle) i wypady.

2.  Grupa konwencjonalnego treningu wysiłkowego trenowała 3 razy w tygodniu w sesjach trwających około godziny, włączając osobną rozgrzewkę i wyciszenie.

3.  Grupa kontrolna w ogóle nie ćwiczyła.

Wyniki:

Grupa poddana wibracji całego ciała miała pozytywne rezultaty: siła mięśni górnej części nóg wzrosła o 16%, a gęstość kości biodrowej zwiększyła się o 1,5%. Co więcej, grupa poddana wibracji całego ciała wykazała poprawę postawy i równowagi, zwiększyła silę mięśni i beztłuszczową masę ciała pozbywając się masy tłuszczowej. Podmioty trenowane konwencjonalnie spowalniały proces utraty tkanki kostnej, co jest zgodne z uprzednio publikowanymi badaniami  treningu z podnoszeniem ciężarów i utraty tkanki kostnej. Grupa kontrolna wykazywała dalszy spadek gęstości mineralnej kości w przeciętnym tempie.

Jak używano urządzenia Power Plate:

Grupa poddana wibracji całego ciała wykonywała ćwiczenia przez 30 minut lub krócej, włączając ćwiczenia statyczne i dynamiczne na wyższe partie nóg i okolicę bioder.

Zmienne treningu z wibracją całego ciała  zaczynały się na niskim poziomie, który stopniowo zwiększano przez:

 • wydłużanie czasu (czas ćwiczenia)
 • zwiększanie liczby ćwiczeń
 • skracanie czasu odpoczynku między ćwiczeniami
 • zwiększanie częstotliwości z 35Hz do 40Hz
 • zwiększanie amplitudy od niskiej do wysokiej

Wnioski:

Trening z wibracją całego ciała:

 • zwiększa mineralną gęstość kości
 • jest realnym rozwiązaniem prowadzącym do odbudowy ubytku kostnego i eliminacji osteoporozy
 • jest dostępnym narzędziem treningowym aby pomóc wielu populacjom chronić się przed upadkami i złamaniami
 • dodaje sił
 • poprawia równowagę
 • poprawia postawę
 • stymuluje utratę tłuszczu
 • poprawia zdrowie

Wibracja całego ciała jest mało wysiłkowa, wygodna i bezpieczna, a krótki czas trwania pozwala wszystkim populacjom osiągnąć efekty treningu siłowego tylko przez stanie na wibrującej platformie. W ciągu mniej niż 30 minut, trzy razy w tygodniu, użytkownicy tej platformy mogą nabrać sil, stracić nadmiar tłuszczu, nabrać lepszej równowagi i refleksu, poprawić gęstość kości i wreszcie poprawić swoje zdrowie.