Home » Featured, Zdrowie

Wskaźniki oceny stanu zdrowia – sprawdź koniecznie !

Submitted by admin on piątek, 1 Lipiec 2011
Wskaźniki oceny stanu zdrowia – sprawdź koniecznie !

Poniżej znajdują się najdokładniejsze wskaźniki, mówiące wiele o kobiecej sylwetce, kondycji i stanie zdrowia. Tutaj możesz sprawdzić, czy twoja waga jest prawidłowa dla twojego wieku, wzrostu oraz typu budowy.

1. Wskaźnik BMI

Wskaźnik Body Mass Index (ang. wskaźnik masy ciała, w skrócie BMI) to oznaczenie masy ciała, które umożliwia obiektywną ocenę wagi oraz sprawdzenie, czy utrzymuje się ona w normie. Im mniejszy wskaźnik BMI, tym niższe ryzyko zachorowania na cukrzycę, miażdżycę oraz chorobę niedokrwienną serca, ale skrajnie niskie wyniki również grożą niebezpiecznymi schorzeniami, m.in. anoreksją i anemią.

Można go profesjonalnie zmierzyć przy pomocy specjalistycznej aparatury w gabinecie lekarskim, choć na rynku są już odstępne wagi umożliwiające obliczenie tego współczynnika. Uznaje się, że wskaźnik zawartości tłuszczu w organizmie jest najlepszą wykładnią aktualnej wagi, kondycji oraz stanu zdrowia.

Jak to policzyć?

Współczynnik BMI wyliczamy przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach.

BMI

Poniżej 15 – skrajne wygłodzenie,

15,0 – 17,4 – wychudzenie,

17,5 – 18,4 – niedowaga,

18,5 – 24,9 – prawidłowa waga,

25,0 – 29,9 – nadwaga,

30,0 – 34,9 – I stopień otyłości,

35,0 – 39,9 – II stopień otyłości,

Powyżej 40,0 – skrajna otyłość.

Uczeni przeanalizowali sylwetki najseksowniejszych kobiet świata i odkryli, że stosunek obwodu ich bioder do talii, czyli wskaźnik WHR, zawsze wynosił 0,7. Nieważne, czy były to krągłe biodra, jak u Marylin Monroe, czy ekstremalnie chude, jak u Twiggy - WHR zawsze było równe 0,7, co oznacza, że współczynnik ten nie zależy od masy ciała, a jedynie od proporcji obwodu talii do obwodu bioder. Tak samo seksowne mogą być zarówno te z was, które ważą 45 kg, jak i te ważące 85 kg, bo liczy się tu idealne, posągowe wcięcie! Jak to policzyć? Zmierz obwód bioder oraz talii, a następnie podziel obwód talii w centymetrach przez obwód bioder w centymetrach. Wynik działania to twój WHR. Jeżeli wynik jest 0,7 to super. Jeżeli nie, za sprawą odpowiedniej diety i ćwiczeń można osiągnąć upragnione rezultaty.

3. Wskaźnik zawartości tłuszczu w organizmie

Dietetycy uważają, że wskaźnik BMI nie jest wystarczająco miarodajny, ponieważ bierze pod uwagę tylko masę ciała, co może być mylące w przypadku bardzo umięśnionych osób. Przeciętne BMI kulturystów wskazuje na skrajną nadwagę, choć większą część masy ich ciała stanowią mięśnie, nie tłuszcz, który jest przyczyną wielu niebezpiecznych schorzeń. Z tego względu stworzono dokładniejszy wskaźnik, oznaczający procentową zawartość tłuszczu w organizmie. Można go profesjonalnie zmierzyć przy pomocy specjalistycznej aparatury w gabinecie lekarskim, choć na rynku są już odstępne wagi umożliwiające obliczenie tego współczynnika. Uznaje się, że wskaźnik zawartości tłuszczu w organizmie jest najlepszą wykładnią aktualnej wagi, kondycji oraz stanu zdrowia. Bardzo ważne jednak, aby prawidłowo zinterpretować jego wynik:

Bardzo ważne jednak, aby prawidłowo zinterpretować jego wynik:

Dla kobiet między 20 a 39 rokiem życia:

Do 21% – niedobór tłuszczu w organizmie,

21 – 33% – zdrowa zawartość tłuszczu w organizmie,

33 – 39% – akceptowalna zawartość tłuszczu w organizmie,

Od 39% – niebezpieczny nadmiar tłuszczu w organizmie.

Dla kobiet między 40 a 59 rokiem życia:

Do 23% – niedobór tłuszczu w organizmie,

23 – 34% – zdrowa zawartość tłuszczu w organizmie,

34 – 40% – akceptowalna zawartość tłuszczu w organizmie,

Od 40% – niebezpieczny nadmiar tłuszczu w organizmie.

Dla kobiet powyżej 59 roku życia:

Do 24% – niedobór tłuszczu w organizmie,

24 – 36% – zdrowa zawartość tłuszczu w organizmie,

36 – 42 % – akceptowalna zawartość tłuszczu w organizmie,

od 42% – niebezpieczny nadmiar tłuszczu w organizmie.

Zagrozenia_BMI

Pamiętaj! Masy ciała nie można interpretować w oderwaniu od wzrostu i typu sylwetki, dlatego sprawdź, ile powinnaś ważyć, biorąc pod uwagę wskaźniki zaprezentowane w poniższej tabeli.